facebook

Blog

W obszarach naszej praktyki jesteśmy na bieżąco. Komentujemy ważne zmiany w prawie i orzeczenia sądów.

JAKIE ZMIANY W PODATKACH OD STYCZNIA 2018 r.

JAKIE ZMIANY W PODATKACH OD STYCZNIA 2018 r.

 • springer
 • 0
 • Nov 24, 2017
 • Najistotniejsze zmiany to zwiększenie limitu wydatków które można zaliczyć jednorazowo   w koszty podatkowe z 3.500 zł do 10.000 zł oraz wprowadzenie dwóch stawek (8,5 proc, 12,5 proc.) dla podatku od ryczałtu z tytułu dochodów z najmu prywatnego.

  Korzyści dla firm

  Podwyższenie z 3 500 do 10 000 zł limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, umożliwiającego jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów. Obecnie obowiązujący limit nie był aktualizowany od kilkunastu lat. Jego zmiana ma zachęcić podatników do zwiększania wydatków inwestycyjnych. Firmy, które planują jeszcze w tym roku inwestycje, powinny przemyśleć czy nie warto chwilę się z tym wstrzymać.

  Stawka 8,5 proc. ryczałtu tylko dla najmu do 100 tys. zł rocznie

  Wprowadzono ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł. Do przychodów powyżej 100 tys. zł ł. Limit ten będzie dotyczył łącznie małżonków.zakłada się wprowadzenie nowej stawki ryczałtu 12,5 proc. od nadwyżki ponad 100.000 z

  Zasygnalizować należy, że coraz częściej fiskus kwalifikuje najem prywatny w większym rozmiarze jak prowadzenie działalności gospodarczej. Od 2018 r. w kręgu zainteresowania fiskusa mogą być więc osoby z wyższego progu ryczałtu najmu, którzy w nowej regulacji „odsiani” zostali od drobnych wynajmujących.     

Dodaj komentarz